Blacharstwo samochodowe nigdy nie było sztuką łatwą – XXI wiek przyniósł jednak zmiany, które spowodowały, że naprawy aut stały się niezwykle wymagającą dziedziną rzemiosła. Jak bardzo zmieniły się wymagania stawiane przed blacharzami sprzed dwudziestu lat w porównaniu do tych, którzy pracują dzisiaj? Różnica jest kolosalna, a sam zawód blacharza samochodowego ewoluował i stał się dziedziną zarezerwowaną dla najlepszych.

hand-1314814_1280

Blacharstwo samochodowe Warszawa – co się zmieniło?

Sztuka blacharstwa prawdopodobnie nie zmieniłaby się tak bardzo, gdyby nie zmiany w samej branży motoryzacyjnej. Umiejętności mechanika czy blacharza muszą być ściśle dopasowane do rozwiązań technicznych używanych we współczesnych pojazdach, co wiąże się z koniecznością stałej edukacji. Niektóre zawody nie zmieniają się – czasami unowocześniane są jedynie narzędzia, które pozwalają wykonać konkretną czynność znacznie szybciej. W mechanice pojazdowej sprawa nie jest tak prosta – nowe materiały i metody produkcji wymuszają na fachowcach stałe samokształcenie w tych dziedzinach. W latach 70. Czy 80. na rynku dostępne było zaledwie kilka marek i wiele warsztatów bazowało na podstawowej wiedzy o tych pojazdach – problem zaczynał się dopiero wtedy, gdy do zakładu przyjeżdżał szczęśliwy posiadacz zagranicznego samochodu. Dzisiaj nowe rozwiązania wprowadzane są co kilka miesięcy, a nowe pojazdy natychmiast pojawiają się masowo na ulicach – nie ma zatem już możliwości aby bazować jedynie na praktyce.

Dobry warsztat blacharski Warszawa a współczesna technika

Ewolucja techniki sprawiła również, że blacharz przestał być jedynie rzemieślnikiem pracującym manualnie – wiele zadań wymaga aktualnie korzystania z nowoczesnych urządzeń pomiarowych i naprawczych. Oznacza to, że w XXI wieku blacharz musi również być otwarty na nowinki technologiczne, komputeryzację oraz obsługę urządzeń innych niż młotek i spawarka. Dzisiaj nie wystarczy już znajomość rysunku technicznego – w nowoczesnych zakładach blacharskich wykorzystuje się komputerowe urządzenia, lasery pomiarowe i skomplikowane maszyny. Ich obsługa również jest swoistym wyzwaniem wymagającym odpowiedniego kształcenia i praktyki. Oznacza to, że oprócz prac manualnych, współczesny blacharz musi być osobą otwartą i gotową do ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji – nadwozia samochodów będą wciąż się zmieniać i nikt nie wie co nowego przyniosą dokonania wielkich koncernów motoryzacyjnych.